„Prawo przewozowe w transporcie lądowym krajowym i międzynarodowym”
13 czerwca 2014 r. na Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie odbyła się konferencja naukowa „Prawo przewozowe w transporcie lądowym krajowym i międzynarodowym”, której współorganizatorem był Instytut Transportu Samochodowego.
Spotkanie otworzyli: dr Sławomir Wiatr, Rektor Uczelni Techniczno-Handlowej oraz dr hab. inż. Marcin Ślęzak, Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego, którzy podkreślili w swoich wypowiedziach, że obszar zaintersowania szeroko pojętego TSL (Transport-Spedycja-Logistyka) to jeden z elementów współpracy Uczelni i Instytutu.
Konferencja została podzielona na trzy panele tematyczne:
- Prawne uwarunkowania prowadzenia działalności transportowej
- Wybrane aspekty odpowiedzialności przewoźnika w przewozach lądowych
- dyskusja na temat „Czy ustawa - Prawo przewozowe - jest niezbędna?”
Podczas pierwszej części spotkania omawiano tematy związane z regulacjami prawnymi w transporcie samochodowym w Polsce, wybranymi aspektami dostępu do zawodu przewoźnika drogowego oraz system krajowych rejestrów przedsiębiorców transportu drogowego (ERRU). Ponadto podjęto temat roli Unii Europejskiej w kształtowaniu stosunków prawno-przewozowych, a także stosowania konwencji unimodalnych do przewozów multimodalnych.
Drugi panel dotyczył zagadnień z zakresu okoliczności wyłączających odpowiedzialność przewoźnika w transporcie lądowym, stosowania przepisów o czynach niedozwolonych w odniesieniu do odpowiedzialności przewoźnika, roszczeń z tytułu umowy drogowego przewozu przesyłek towarowych w prawie polskim, ubezpieczeń transportowych w polskich realiach oraz wybranych problemów upadłości biur podróży.
Podczas trzeciej i ostatniej części konferencji odbył się panel dyskusyjny z udziałem dr. Krzysztofa Wesołowskiego, Pawła Judka oraz dr Tomasza Szanciło, podczas którego próbowano odpowiedzieć na pytanie „Czy ustawa – Prawo przewozowe – jest niezbędna”.
Reprezentanci Instytutu Transportu Samochodowego, obecni na spotkaniu, wygłosili poniższe wystąpienia:
- prof. dr hab. Zdzisława Kordela oraz dr inż. Wojciecha Gisa pt.: „Regulacje prawne w transporcie samochodowym w Polsce",
- dr Ewy Dębickiej pt.: „Wybrane aspekty dostępu do zawodu przewoźnika drogowego”.