„Bezpieczne Wakacje”
Tegoroczne wakacje dobiegły końca. Wiele rodzin i dzieci udało się na upragniony wypoczynek nad polskie morze, góry lub za granicę. Zarówno wyjazdy, jak i powroty z wczasów to czas szczególnie intensywny dla Policji. Nie inaczej było w tym roku. Policjanci prowadzili codziennie kontrole autokarów, patrolowali okolice akwenów oraz pilnowali bezpieczeństwa na polskich drogach.
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
W czasie minionych wakacji, pogoda zachęcała do podróży samochodem lub autobusem. Intensywny ruch na polskich drogach nie umknął uwadze polskiej Policji, która każdego dnia oddelegowywała patrole do kontroli kierowców. W okresie od 21 czerwca do 21 sierpnia br. na polskich drogach policjanci zrealizowali 114 961 patroli. Ponadto, w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, mundurowi skontrolowali 6 954 autobusy.
Okres wakacyjny nie różnił się od pozostałych miesięcy w jednej kwestii – zbyt wielu kierowców nadal znacząco przekracza dozwoloną prędkość. W czasie ostatnich dwóch miesięcy funkcjonariusze zatrzymali 4 549 praw jazdy z powodu przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym.
Brawurowa jazda i nieostrożność doprowadziły w te wakacje do 4 355 wypadków drogowych - spośród nich 325 było ze skutkiem śmiertelnym. Łącznie życie na drodze straciło 355 osób, a 5083 zostało rannych.
Wypadki z udziałem kierowców niestety dotyczą również innych uczestników dróg. Między 21 czerwca a 21 sierpnia br. doszło do 558 wypadków z udziałem pieszych, w których 550 osób zostało rannych, a 43 osoby zginęły. Dzieci do 14. roku życia niestety również są ofiarami nieostrożnej jazdy kierowców. Doszło do 448 wypadków z ich udziałem, gdzie 449 dzieci zostało rannych, a 6 z nich straciło życie. Wypadków z udziałem rowerzystów było najwięcej bo 958 – w ich wyniku rannych zostało 945 osób, a liczba zabitych wyniosła 41 osób.
Piłeś? Nie jedź!
Polska Policja cyklicznie prowadzi szerokie akcje informacyjne dotyczące kategorycznego zakazu wyruszania w drogę po spożyciu alkoholu. Jest to nielegalne, ale przede wszystkim niesie ogromne ryzyko dla wszystkich uczestników ruchu. Niestety w tegoroczne wakacje policjanci zatrzymali w sumie 12 389 osób kierujących pod wpływem alkoholu.
Przypominamy, że za jazdę po spożyciu alkoholu, grozi kara finansowa bądź aresztu oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości kieruje samochodem lub innym pojazdem mechanicznym, podlega odpowiedzialności finansowej, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Ponadto, od 22 czerwca do 21 sierpnia br. w całej Polsce funkcjonariusze Policji doprowadzili 33 477 osób do izb wytrzeźwień, jednostek Policji, podmiotów leczniczych i innych placówek czy miejsc zamieszkania.
Niechlubni rekordziści na drodze
Od początku wakacji aż sześciokrotnie policjanci musieli ukarać kierowców najwyższą możliwą kwotą mandatu, która wynosi 6000 zł.
Jeden z kierujących, na którego nałożono mandat tej wysokości popełnił następujące wykroczenia: naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu silnikowego na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany, naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu silnikowego na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi, naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia oraz niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 „zakaz wyprzedzania”.
Źródło: gov.pl